CZRT55C20-G is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 33.324
Datasheet
Zener Diode 20 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
CZRT55C20-G
DigiKey Part Number
CZRT55C20-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRT55C20-G
Description
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms