CZRT55C11-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2.844
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2.132
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Zener Diode 11 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
CZRT55C11-G
DigiKey Part Number
CZRT55C11-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRT55C11-G
Description
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms