CDSW3004-HF
DigiKey Part Number
641-1788-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1788-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1788-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSW3004-HF
Description
DIODE STANDARD 300V 225MA SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 300 V 225mA Surface Mount SOD-123
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
SOD-123
Current - Average Rectified (Io)
225mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)