CDSFR101A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 80 V 100mA Surface Mount 1005/SOD-323F
CDSFR101A
DigiKey Part Number
CDSFR101A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSFR101A
Description
DIODE STANDARD 80V 100MA 1005
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 75 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
3pF @ 0.5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80 V
Supplier Device Package
1005/SOD-323F
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed