CSHB0540R-5R6M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0540R-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0540R-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0540R-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0540R-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 6A 33.9 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 6 A 33.9mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0540R-5R6M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
33.9mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)