CSHB0540R-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0540R-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0540R-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0540R-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0540R-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 10A 18.9 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 10 A 18.9mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0540R-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10.5A
DC Resistance (DCR)
18.9mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)