CSHB0530R-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0530R-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0530R-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0530R-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0530R-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 37 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 37mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0530R-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
37mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)