CSHB0530R-1R5M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0530R-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0530R-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0530R-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0530R-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 11.5A 16 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 11.5 A 16mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSHB0530R-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)