CSHB0520R-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0520R-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0520R-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0520R-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0520R-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5A 51.8 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 5 A 51.8mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0520R-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
51.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)