CSHB0430R-5R6M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0430R-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0430R-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0430R-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0430R-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 6A 58.5 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 6 A 58.5mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0430R-5R6M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
58.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0430
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)