CSHB0430R-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0430R-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0430R-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0430R-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0430R-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 8.3A 24.2 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8.3 A 24.2mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0430R-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.5A
DC Resistance (DCR)
24.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0430
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)