CSEG1010-150M
DigiKey Part Number
4044-CSEG1010-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG1010-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG1010-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG1010-150M
Description
FIXED IND 15UH 16A 15.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 16 A 15.2mOhm Max 2-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
16.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1010
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.457" L x 0.413" W (11.60mm x 10.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)