CSD1013B-100M
DigiKey Part Number
4044-CSD1013B-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSD1013B-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSD1013B-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSD1013B-100M
Description
FIXED IND 10UH 4.2A 18 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 18mOhm Max 4-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSD1013B-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
4-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" L x 0.413" W (13.00mm x 10.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)