CSD0910B-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CSD0910B-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSD0910B-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSD0910B-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSD0910B-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 5A 18.7 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 18.7mOhm Max 4-SMD
EDA/CAD Models
CSD0910B-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.7A
DC Resistance (DCR)
18.7mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)