CSD0910B-100M
DigiKey Part Number
4044-CSD0910B-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSD0910B-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSD0910B-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSD0910B-100M
Description
FIXED IND 10UH 5A 18.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 18.7mOhm Max 4-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSD0910B-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
4-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)