CSCF3218-100MC
DigiKey Part Number
4044-CSCF3218-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCF3218-100MC
Description
FIXED IND 10UH 40A 2.8 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 40 A 2.8mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Mn-Zn Ferrite Low Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSCF3218-100MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.8mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Mn-Zn Ferrite Low Loss
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
3218
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Current - Saturation (Isat)
45A