CSCF2918H-100MC
DigiKey Part Number
4044-CSCF2918H-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCF2918H-100MC
Description
FIXED IND 10UH 30A 2.58 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 30 A 2.58mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Mn-Zn Ferrite Low Loss
EDA/CAD Models
CSCF2918H-100MC Models
DC Resistance (DCR)
2.58mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2918
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.102" L x 1.063" W (28.00mm x 27.00mm)
Current - Saturation (Isat)
33A
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)