CSAD0660-100M
DigiKey Part Number
4044-CSAD0660-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAD0660-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAD0660-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAD0660-100M
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 47MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 47mOhm Max 4-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAD0660-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
4-SMD
Inductance
Supplier Device Package
0660
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A