CSAB1260A-330M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1260A-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1260A-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1260A-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1260A-330M
Description
FIXED IND 33UH 5.3A 75 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Molded Inductor 5.3 A 75mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB1260A-330M Models
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1260
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.504" L x 0.543" W (12.80mm x 13.80mm)
Current - Saturation (Isat)
6A
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)