CSAB0750-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0750-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0750-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0750-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0750-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 6.6A 32 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6.6 A 32mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB0750-4R7M Models
DC Resistance (DCR)
32mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0750
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.285" L x 0.260" W (7.25mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)