CSAB0530-1R0M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0530-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0530-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0530-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0530-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 8.7A 14 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 8.7 A 14mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB0530-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Low DCR, Low Loss
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0530
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
12A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)