CPRX3231L-8R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3231L-8R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3231L-8R2MC
Description
FIXED IND 8.2UH 60A 0.85 MOHM TH
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 60 A 0.85mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
88A
DC Resistance (DCR)
0.85mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)