CPRX3231L-6R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3231L-6R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3231L-6R2MC
Description
FIXED IND 6.2UH 68A 0.66 MOHM TH
Detailed Description
6.2 µH Shielded Wirewound Inductor 68 A 0.66mOhm Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPRX3231L-6R2MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
100A
DC Resistance (DCR)
0.66mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)