CPRX3231L-300MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3231L-300MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3231L-300MC
Description
FIXED IND 30UH 30A 2.95 MOHM TH
Detailed Description
30 µH Shielded Wirewound Inductor 30 A 2.95mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPRX3231L-300MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
47A
DC Resistance (DCR)
2.95mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)