CPRX3231L-220MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3231L-220MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3231L-220MC
Description
FIXED IND 22UH 35A 2.15 MOHM TH
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 35 A 2.15mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
54A
DC Resistance (DCR)
2.15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.260" W (32.80mm x 32.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)