CPRX2520L-6R8MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX2520L-6R8MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX2520L-6R8MC
Description
FIXED IND 6.8UH 53A 1.15 MOHM TH
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 53 A 1.15mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Power Inductor
EDA/CAD Models
CPRX2520L-6R8MC Models
DC Resistance (DCR)
1.15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current, Power Inductor
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" L x 0.819" W (25.00mm x 20.80mm)
Current - Saturation (Isat)
60A
Height - Seated (Max)
0.856" (21.75mm)