CPRX1912L-7R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912L-7R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912L-7R2MC
Description
FIXED IND 7.2UH 31A 2.47 MOHM TH
Detailed Description
7.2 µH Shielded Wirewound Inductor 31 A 2.47mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPRX1912L-7R2MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
DC Resistance (DCR)
2.47mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.748" L x 0.492" W (19.00mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)