CPRX1912L-5R6MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912L-5R6MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912L-5R6MC
Description
FIXED IND 5.6UH 33A 2.09 MOHM TH
Detailed Description
5.6 µH Shielded Wirewound Inductor 33 A 2.09mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPRX1912L-5R6MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
32.5A
DC Resistance (DCR)
2.09mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.748" L x 0.492" W (19.00mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)