CPRX1912L-3R3MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912L-3R3MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912L-3R3MC
Description
FIXED IND 3.3UH 45A 1.14 MOHM TH
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 45 A 1.14mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPRX1912L-3R3MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
45A
DC Resistance (DCR)
1.14mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.748" L x 0.492" W (19.00mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)