CPEX4141L-500MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX4141L-500MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX4141L-500MC
Description
FIXED IND 50UH 48A 2.79 MOHM TH
Detailed Description
50 µH Shielded Wirewound Inductor 48 A 2.79mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX4141L-500MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
44A
DC Resistance (DCR)
2.79mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.635" L x 1.614" W (41.50mm x 41.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.535" (39.00mm)