CPEX3231L-450MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3231L-450MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3231L-450MC
Description
FIXED IND 45UH 30A 3.73 MOHM TH
Detailed Description
45 µH Shielded Wirewound Inductor 30 A 3.73mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX3231L-450MC Models
DC Resistance (DCR)
3.73mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.268" L x 1.240" W (32.20mm x 31.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)
Current - Saturation (Isat)
34A