CPEX3231H-4R7MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3231H-4R7MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3231H-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 55A 1.06 MOHM TH
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 55 A 1.06mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
CPEX3231H-4R7MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
195A
DC Resistance (DCR)
1.06mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
1.268" L x 1.240" W (32.20mm x 31.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)