CPEX2722-220MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2722-220MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2722-220MC
Description
FIXED IND 22UH 26.5A 4.1 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 26.5 A 4.1mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX2722-220MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.1mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.059" L x 0.650" W (26.90mm x 16.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.898" (22.80mm)
Current - Saturation (Isat)
33A