CPEX2722-180MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2722-180MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2722-180MC
Description
FIXED IND 18UH 26.5A 4.1 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Shielded Wirewound Inductor 26.5 A 4.1mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX2722-180MC Models
DC Resistance (DCR)
4.1mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.075" L x 0.846" W (27.30mm x 21.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.898" (22.80mm)
Current - Saturation (Isat)
48A