CPD3119-150M
DigiKey Part Number
4044-CPD3119-150M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD3119-150M
Description
FIXED IND 15UH 15.5A 6.4 MOHM TH
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 15.5 A 6.4mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
DC Resistance (DCR)
6.4mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low Loss, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.220" L x 0.748" W (31.00mm x 19.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Current - Saturation (Isat)
47A