CPD2320S-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD2320S-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD2320S-100M
Description
FIXED IND 10UH 10A 13.2 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 10 A 13.2mOhm Max Vertical, 4 PC Pin
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
13.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance
Size / Dimension
0.906" L x 0.787" W (23.00mm x 20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)