CPD2320-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD2320-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD2320-100M
Description
FIXED IND 10UH 14A 9.3 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 14 A 9.3mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
43A
DC Resistance (DCR)
9.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.906" L x 0.787" W (23.00mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)