CPD2315-220M
DigiKey Part Number
4044-CPD2315-220M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD2315-220M
Description
FIXED IND 22UH 13A 8.6 MOHM TH
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 13 A 8.6mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD2315-220M Models
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low Loss, Soft Saturation
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
2315
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.906" L x 0.571" W (23.00mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Current - Saturation (Isat)
20.5A