CPD2315-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD2315-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD2315-100M
Description
FIXED IND 10UH 14A 7.8 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 14 A 7.8mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD2315-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.8mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Low Loss, Soft Saturation
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
2315
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.906" L x 0.571" W (23.00mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Current - Saturation (Isat)
39A