CPD1715F-150M
DigiKey Part Number
4044-CPD1715F-150M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1715F-150M
Description
FIXED IND 15UH 17A 8.8 MOHM TH
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 17 A 8.8mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD1715F-150M Models
DC Resistance (DCR)
8.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.689" L x 0.591" W (17.50mm x 15.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)
Current - Saturation (Isat)
20A