CPD1521C-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD1521C-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1521C-100M
Description
FIXED IND 10UH 11A 8.4 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 8.4mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD1521C-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.4mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.846" L x 0.591" W (21.50mm x 15.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)