CPD1415B-150M
DigiKey Part Number
4044-CPD1415B-150M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1415B-150M
Description
FIXED IND 15UH 7A 15.6 MOHM TH
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 7 A 15.6mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
DC Resistance (DCR)
15.6mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1415
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.610" L x 0.551" W (15.50mm x 14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.3A
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)