CPD1415B-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD1415B-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1415B-100M
Description
FIXED IND 10UH 8A 11 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 8 A 11mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD1415B-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1415
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.610" L x 0.551" W (15.50mm x 14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.3A
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)