CPCF3535-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CPCF3535-6R8M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCF3535-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 54A 1.6 MOHM TH
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 54 A 1.6mOhm Max Vertical, 3 PC Pin
EDA/CAD Models
CPCF3535-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
71A
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
1.417" L x 1.406" W (36.00mm x 35.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.346" (34.20mm)