CPAG2222-6R5MC
DigiKey Part Number
4044-CPAG2222-6R5MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPAG2222-6R5MC
Description
FIXED IND 6.5UH 37A 1.8 MOHM TH
Detailed Description
6.5 µH Shielded Wirewound Inductor 37 A 1.8mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPAG2222-6R5MC Models
DC Resistance (DCR)
1.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Current - Saturation (Isat)
66A