CPAG2222-1R9MC
DigiKey Part Number
4044-CPAG2222-1R9MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPAG2222-1R9MC
Description
FIXED IND 1.9UH 57A 0.8 MOHM TH
Detailed Description
1.9 µH Shielded Wirewound Inductor 57 A 0.8mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
EDA/CAD Models
CPAG2222-1R9MC Models
DC Resistance (DCR)
0.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Current - Saturation (Isat)
113A