302-28-40-GR-0100F
DigiKey Part Number
CN222GR-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-40-GR-0100F
Description
CBL RIBN 40COND 0.05 GRAY 100'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 40 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 100.0' (30.48m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Bulk
Ribbon Width
2.000" (50.80mm)
Voltage
300 V
Number of Conductors
40
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG