302-28-14-GR-0100F
DigiKey Part Number
CN218GR-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-14-GR-0100F
Description
CBL RIBN 14COND 0.05 GRAY 100'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 100.0' (30.48m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Spool
Ribbon Width
0.700" (17.78mm)
Part Status
Active
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Type
Flat Cable
Voltage
300 V
Number of Conductors
14
Operating Temperature
105°C
Pitch
Ratings
UL Style 2651
Length
100.0' (30.48m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG