MS1201L5B
DigiKey Part Number
2449-MS1201L5B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1201L5B
Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.2A 30V
Slide Switch SPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MS1201L5B Models
Category
Actuator Length
5.00mm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Travel
3.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Voltage Rating - DC
30 V