A101CS12VDC
DigiKey Part Number
2449-A101CS12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A101CS12VDC
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A101CS12VDC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
4 ms
Packaging
Tube
Release Time
1.5 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
47.2 mA
Termination Style
PC Pin
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Power
550mW
Switching Voltage
28VDC - Max
Coil Resistance
254 Ohms